SKY Buzzz

-18°C ile -26°C arası sıcaklıkta taşınması gereken ürünler için kullandığımız soğuk zincir taşıma yöntemine verdiğimiz isimdir.


Bu yöntemle, dondurulmuş meyve, sebze ve et ürünleri, dondurulmuş beyaz et, dondurulmuş kırmızı et, beyaz et ürünleri, kırmızı et ürünleri, deniz ürünleri, hazır yemek, balık, dondurma, tereyağı, peynir, ayran, yoğurt, işlenmemiş süt, işlenmiş süt ürünleri ile sıfır santigrat derecenin çok altında taşınması gereken ve öngörülen ürünlerin taşıması yapılmaktadır. Taşıma desteğimiz, tedarik + teslim alma, taşıma / soğuk depolama + soğuk depo ya da son kullanım alanına teslim etme aşamalarını kapsar.

SKY Buzzz tipi taşıma yöntemimizde oda sıcaklığında bulunması durumunda hemen özelliğini yitirme özelliği olan ve son kullanma tarihi bulunan ürünlerin taşınması gerektiğinden, özellikle et ve et ürünleri, son üretimden hemen sonra kısa zamanda müşteriye ulaştırılmalı, soğuk şoklama ve paketleme taşıma şartlarına uygun yapılmalıdır.

Dondurma gibi, süt ürünü olan gıdalar, gıda lojistiği bünyesinde değerlendirilir. Fakat bu ürün tedarik ve taşıma ile soğuk zincir taşımacılığında bazı özel uygulamalar gerektirir. Çabuk bozulabilme özelliği bulunmasından dolayı bu ürünler hassas ürünler kategorisinde değerlendirilir. SKY Buzzz ile işlenmemiş sütleri, işlenmiş ve paketlenmiş sütler, peynir, kaşar peyniri, yoğurt, ayran ve benzeri ürünleri soğuk zincir taşımacılığında değerlendirebilmemiz mümkün. Bu ürünler, kullanım alanları ve özelliklerine göre kategorize edilirler. Peynir gibi bir süt ürünün dondurma ile aynı soğuk taşıma aracında taşınması ya da soğuk depolama merkezinde depolanması mümkün olmayabilir. Kategorizasyondaki temel nokta, ürünün ihtiyacı olan korumalı sıcaklık değerinde taşınması ya da depolanması ile mümkün olur.

Ürünlerin taşınması ya da depolanması sırasında koruyucu şeffaf bantlar ile muhafaza edilmesini tercih ediyoruz. Koruyucu şeffaf bantlar içerisinde %3 – %5 oranında oksijen, %10 – %12 oranında karbondioksit oluşumuyla iç ortamdaki bakteri hareketliliği son bulur. Üretim ya da son paketleme aşamasında herhangi bir sebepten dolayı zarar görmüş ürünler kesinlikle “fire ürün” olarak değerlendirilmeli, hiçbir şekilde son tüketiciye uygun paketleme yapılmamalı, taşımaya uygun olarak istiflenmemelidir.

Lojistiğin üç temel unsuru, ikmal, nakil ve bakımdır.

İkmal, projelendirme ve uygulama; nakil, projelendirilmiş sürecin gerçekleştirilmesi yani taşıma; bakım ise soğuk zincir taşımacılığında müşteri hizmetleri ile eş görev ve mertebede tutulan ve önemli bir yer kapsayan alandır. Her üç unsur, SKY Buzzz Soğuk Zincir Taşıma yöntemimizde entegre çalışır. Bu entegrasyon, diğer taşıma yöntemlerinde olduğu gibi sıkı bir kontrol mekanizması ile kontrol altındadır. Fakat, özellikle son kullanma tarihi hassasiyeti olan et ve et ürünleri ile dondurma ve süt / süt ürünlerinin taşınmasında ki hassasiyet, önem derecesini bir kat daha arttırmaktadır.

Uluslararası standartlarda -18°C ile -26°C arası taşımacılık yöntemimiz SKY Buzzz yöntemi, kullanılan sıcaklık ölçü birimleri açısından farklı değerlerle anılabilir. Ölçümleme sistemi baz alındığında soğuk zincirin kırılmaması için gereken sıcaklık birim derecelendirmeleri, SKY Buzzz yöntemi Soğuk Taşımacılık için şu şekildedir:

-18°C = -0,39°F = 255.15°K = -14,4°R

-26°C = -14,8°F = 247.15°K = -20.8°R

SKY Buzzz tipi Soğuk Zincir Taşıma yöntemimiz hakkında daha fazla bilgi almak için info@frigosky.com e-posta adresimizden bize ulaşabilirsiniz.