Et ve Et Ürünlerinin Soğuk Taşımacılığı

Et ürünlerinin sağlıklı taşınabilmesi için, SKY Hassas B Tipi Taşıma yöntemi gerekir.

Et ve et ürünleri taşımacılığı soğuk taşıma araçlarımız ile gerçekleştiriyoruz. Genel olarak, et kesim ve işleme tesisleri konut alanlarına uzak noktalarda konumlandırıldığından, ana tüketim ve dağıtım noktalarına uzak mesafelerde yer aldığından, ürünün yolda geçirdiği zaman artmaktadır. Bu noktada, A-DP depolama sistemiz devreye girmektedir. Depolama hizmetinin istenmemesi durumunda ise maksimum güvenlik ve hız sabitlerini dikkate alarak, en güvenli ve dikkatli bir şekilde et ürünleri taşımacılığını gerçekleştirmekteyiz.


Et ve et ürünlerinin kalitesini korumak birinci şarttır. Ürün yükleme, istifeleme ve ürünün boşaltılması sırasında itina gösterilmesi gerekir. Ürünün araçta geçirdiği süreyi en aza indirmek, taşıma koşullarını en uygun şartlarda gerçekleştirmek birinci önceliğimizdir. Taşıma sırasında oluşabilecek herhangi bir sorunun üründe meydana getireceği geri dönülmez hasarların bilincinde olduğumuzdan, operasyonel sürecimizde özellikle bu konular üzerine dikkatlice eğilmekteyiz.

Et ve et ürünleri taşımacılığında şu noktalara özellikle dikkat edilmektedir;
  • Taşıma araçlarımız sıcaklık ve rutubet açısından ürün özelliklerine uygundur.
  • Araçlarımızda sıcaklık ve nem ölçer cihazlar bulunmaktadır.
  • Araçlarımızın et ve et ürünleri için uygunluğu kontrol edilmekte, gerekli hijyen testleri yapılmaktadır.
  • Personelimiz, et ürünlerin taşınması ve depolanması konusunda eğitimldir.
  • Filomuzda bulunan frigorifik araçlarımızdan ilgili bölümü sadece et ve et ürünlerinin taşınması için dizayn edilmiştir ve sadece bu amaç için kullanılmaktadır.
  • Et ürünleri araçlarımıza yükleme öncesinde ve araçtan boşaltılması sonrasında uygunluk kontrolü yapılmaktadır.
  • Et ürünleri taşımacılığı sırasında koku, paketleme türü gibi nedenlerden dolayı birbirini etkileyecek ürünler birbirine yakın şekilde istiflenmezler.